Murekoht – kas juuksur ja laste mängutuba passivad naabriteks?

Kes on lasknud juuksuris juukseid värvida, muul moel keemiliselt töödelda või teinekord kasvõi salongist selliste protseduuride ajal lihtsalt möödunud, see teab, et süütumatki sorti juuksetöötlusvahendid levitavad kaunis ebameeldivat lõhna. Ühes Võru ärimajas toimus hiljuti ebameeldiv intsident, kus väidetavalt tekitas juuksurisalongist levinud kemikaalilehk inimestel tervisehäireid ja laste mängunurk tuli päevadeks sulgeda.

Et kummalegi poolele, kes on konfliktis käitunud igati viisakalt, mitte jälge jätta, ei nimeta me alljärgnevas kirjelduses teenusepakkujate nimesid.

„Teade! Kes käisid lastega täna hommikul mängukas, jälgige lapsi, kuna juuksurisalongis teostati juuksehooldust, mille tõttu levis mängukasse ka tugev mürgine lõhn. Sümptomid: peavalu, oksendamine, kipitavad silmad, iiveldus jne. Maja haldajat ja salongi on teavitatud, jätkame ruumide puhastamisega. Hetkel on salongi omaniku kinnitus olemas, et sellist olukorda enam ei teki,” kirjutas 26. aprillil sotsiaalmeedias Võru mängutoa perenaine VK.

„Olen teinud seda juuksehooldust aastaid ja huvitaval kombel pole mitte kellelgi ja kaasa arvatud minul ühtegi tervisekahjustust tekkinud. Imelikul kombel ühe juuksuri sõnul, kes suutis oma ülemõtlemisega tekitada endale paanikahoo, siis järsku on kõik inimesed mürgitatud?! See on hooldus, mis tekitab lihtsalt tugevamat lõhna, mis kohe kindlasti ei levinud salongist edasi. Milleks inimestes tekitada asjata hirmu? Tegu on Euroopa Liidus valmistatavate ja Euroopa Liidus turustatavate profitoodetega,” vastas talle kaitsvalt KI.

KI viidatud paanikahoo jutule vastas omakorda KL, kelle sõnul ei olnud tugev lehk tol pühapäeval mingisugune juuksuri väljamõeldis.

„Viibisin ise ka täna mängutoa ruumides ja juba välisuksest sisse astudes tugev kemikaalide lõhn üleval. Peale 30 minutit ruumis viibides tekkis tugev silmade kipitus, iiveldus, pearinglus ja ärritas ka hingamisteid. Ja kui antud hooldus nii ohutu on, siis mis põhjusel seda teostatakse rulood akendele ette tõmmatuna ja uks kinni kaetuna?” küsis ta. „Ja nii sinul endal kui ka kliendil on ju mask ees, aga teistel inimestel pole maski ees, kes majas liiguvad samal ajal, kui teie enda hooldust teete. Kas sa käisid hoolduse vahepeal salongist väljas ja saad kindlalt väita, et see ei levinud salongist välja?”

KI kommenteeris, et ruloo on katki ega käi lihtsasti üles ja uksed on alati kiletatud olnud. Juuksehooldust on tehtud vaid paar kuud ja seda paaril päeval kuus. Salongis on olemas ventilatsioon ja hoolduse ajal on ka aknaid avatud.

„Pean kahjuks sõna võtma. Ei ole tegemist mingi väljamõeldisega,” kirjutas ka GK. „Minul on siiani kõrvetav tunne ninas ja kurgus. Mängutoas olles silmad kipitasid ja vesistasid, pearinglus ja kuiv köha. Hiljem tekkis ka iiveldus. Mainin ära, et ei ole haige, ja ma ei olnud teadlik, mis lõhn see oli, kuni mind teavitati. Mängutoa uksest välja astudes oli kemikaalide lõhn nii tugev, et hingamisteed olid väga ärritunud. Sünnipäevapidu ja ka õhtune mänguaeg jäi ära. Olen uurinud ka teistelt juuksuritelt selle kohta ja olen saanud väga-väga negatiivseid asju selle hoolduse asjus.”

Samas leidus neidki, kes pidasid probleemitõstatust ülespaisutatuks ning avaldasid arvamust, et iga tavapärasest erinevat lõhna ei peaks potentsiaalseks mürgiks pidama.

Mängumaa pidaja aga märkis veel kord: mängumaal juuksehooldusega samal ajal pikemalt viibinud inimestel tekitas see hingamisteede ja silmade ärritust, plaanitud pidu jäi ära, sest mängumaale on külaliste tervis oluline.

„Minu lapsed olid seal sel ajal. Kellelgi pole midagi viga. Pole veel kuulnud, et juuksehooldus mürgitaks kedagi. Olen ise juuksuri tütar ja mulle on igasugu hooldusi tehtud,” imestas omalt poolt ES.

VK avaldas ES-i laste üle heameelt, aga nentis, et protseduur võis alata siis, kui mänguka aeg oli lõppemas, ja seega ei pruukinud neil keemialõhnaga pikemat kokkupuudet olla.

Tekkinud diskussioonis oli mõlema poole poolt sõnavõtjaid, aga fakt on see, et mängumaa pidi päevadeks uksed sulgema. VK teatas 28. aprillil: teeme omalt poolt kõik, et veenduda ruumide ohutuses, anname teada, kui mängima saab tulla.

„Hea uudis on see, et õhusaaste kahtluse korral võetakse asja tõsiselt,” lisas mängumaa samal päeval. „Nii saadeti üks päästekomando olukorda hindama – CO2 oli korras ja täpsemaid hindamisi nende pädevuses ei ole teostada. Kuna täpne olukord on meie jaoks siiski veel ebaselge, soovitati jätkata ruumide tuulutamist ja lisapuhastust.”

Veel pühapäeval, 3. mail postitas mängumaa esindaja, et nädala alguses ollakse suletud, kuid varsti ehk on „selgem pilt olukorrast”.

Millised ärid passivad naabriks?
Oletagem, et selles loos langesid mitmed halvad asjad kokku: ehk jukerdas ventilatsioon, ehk olid häirida saanud inimesed tavapärasest tundlikumad, ehk pigistati hoolduskemikaali korraga tuubist liiga palju.

Siiski tekib küsimus: kas juuksurisalong ja näiteks lastehoid, pensionäride päevakeskus või astmaatikute klubi passivad ühes koridoris kõrvuti askeldama? Kas ja millised nõuded kemikaalidega askeldavatele juuksurisalongidele kehtivad? Kas terviseametit sellest konkreetsest Võru juhtumisi teavitati – ja kas asja kohapeal ka uuriti?

Terviseameti kommunikatsioonispetsialist Irina Satsuta kinnitas LõunaLehele, et siin loos kirjeldatud mängutuba on esitanud terviseametile selle juhtumiga seoses pöördumise. Hetkel uurib amet asjaolusid ning menetluse alustamise kohta ei ole otsust veel tehtud.

„Teenuseosutaja peab tundma teenuse osutamisel kasutatavate toodete, ainete ja kemikaalide võimalikke tervisemõjusid ning oskama hinnata teenuse ohutust ja vastavalt sellele ka ventilatsioonivajadust,” ütles ta lühidalt juuksurisalongide kohta.

Ta viitas samas iluteenuste kohta kehtivatele nõuetele, mille põhjalik kokkuvõte on leitav terviseameti kodulehelt. Seal öeldakse muu hulgas ka seda, et tänasel päeval pole keelatud avada ilusalongi kasvõi elamus ning erinevalt varasemast määrusest ilusalongi ruumidele erilisi piiranguid ei ole.

Ilusalongi ventilatsiooninõuete kohta öeldakse üldsõnaliselt: „Teenuse osutamise ruumi ventilatsioon peab vastama töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele. Salongi omanik saab hinnata konkreetse ilusalongi ventilatsioonivajadust ettevõtte riskianalüüsi kaudu.”

 

 

Autor: JANAR KOTKAS
Viimati muudetud: 07/05/2026 09:21:23