Puruks sõidetud Kagu-Eesti ainus kiiruskaamera on jälle püsti aetud

Maaritsa asulas võib taas märgata autode piduritulede vilkumist ja äkkpidurdamisi, sest umbes viis kuud asfaldist välja turritanud juhtmepuntra asemele on ilmunud vana tuttav „trahvimasin”.

Ilma erilise ametkondade poolse teavituseta on uuesti üles seatud Tartu-Võru suunal möödunud aasta hilissügisel lömmi sõidetud kiiruskaamera. Vahepealsel ajal, mil kaamera ligi viis kuud ei töötanud, said juhid sõita rohkem tervest mõistusest kui trahvimasina ohust lähtudes. Nüüd on Tartust Võru suunal kulgejatel võimalik taas üllatuda.

Möödunud aasta hilissügisel juhtus Põlvamaal Maaritsas liiklusõnnetus, kui Tartust Võru suunas sõitnud noormees kaotas roolis une tõttu kontrolli oma sõiduki üle. Politsei kontroll kinnitas, et poiss oli kaine ja korralik ning tegemist oli puhtalt väsimusest tingitud tähelepanukaotusega.

Auto kihutas esmalt kiiruskaamerasse ning paiskus seejärel taga asuvasse puukuuri. Õnnetuse pealtnägija hinnangul võis kiiruskaamera tabamine auto hoogu pidurdada, vältides masina liikumist sügavamale kuuri sisse, tänu millele jäi sõiduki juhikülg peaaegu terveks. Kuuri omanik kinnitas, et hoone sai tõsiselt kannatada ja vajab uuesti ehitamist, kuid pidas kõige olulisemaks tõsiasja, et inimene jäi ellu.

Pärast õnnetust hakkas auto kapoti alt suitsu tulema, mistõttu kutsuti igaks juhuks kohale ka päästjad, kuid õnneks midagi põlema ei läinud.

Kohalike vastakad tunded ja kaamera otstarbekus
Nii mõnigi autojuht rõõmustas pärast avariid, et riiklik trahvimasin vähemalt ühes suunas pikemaks ajaks rivist välja langes. Seda, et liiklejad pole Maaritsa kiiruskaamera vajalikkust omaks tunnistanud, näitas sotsiaalmeedias avariid kajastanud postitus, kus kaamera mahasõitjat ülistanud kommentaarid kogusid märkimisväärsed 400 toetusmärki.

Kaamera asukoht on tekitanud juhtides küsimusi. Tartu poolt tulles mõõdab see kiirust laial ja hea nähtavusega alal, samas kui kitsam ja ohtlikum majadevaheline koht suubuva teega jääb kaamera taha, kus paljud alustavad juba uuesti kiiruse ülesvõtmist.

Lisaks kaamera saatusele tõi õnnetus esile ka laiema murekoha. Üks esimesi sündmuskohale jõudjaid ja noormeest aidanud pealtnägija tõdes, et tänapäeval sõidavad paljud abivajajatest lihtsalt mööda, isegi kui ohutuled vilguvad. Ta paneb liiklejatele südamele: „Kui igaüks aitaks teel teist, oleks maailm parem paik. Tuleb peatuda ja küsida, kas on abi vaja“.

***

Maaritsa kiiruskaamera
Asukoht: Tallinn-Tartu-Luhamaa maantee ehk riigi tähtsaim tuiksoon.
Kiirusepiirang: aastakümneid kehtinud 70 km/h asemel on kiirus piiratud 50 km/h peale. Paigaldamise aeg: transpordiamet paigaldas kaamerad 2023. aastal.
Põhjendus: kolm aastat enne kaamerate paigaldamist (2020. aastal) toimus lõigul üks liiklusõnnetus, kus sai viga neli inimest.
Tulemus: kuigi piirkiirust vähendati oluliselt, toimus paari aasta jooksul siiski liiklusõnnetus – sedapuhku sõideti otsa kiiruskaamerale endale.

 

Autor: LÕUNALEHT
Viimati muudetud: 07/05/2026 09:41:03