Päikeseline Teeme Ära talgupäev õnnestus hästi kõikjal üle Eesti

Teeme Ära talgupäev Setomaal Seitsmemäel.

2. mail toimunud Teeme Ära talgupäeva raames korraldati 700 talgut, millest võttis osa vähemalt 24 193 talgulist. Talguveebi kirja pandud numbrid on siiski vaid osa kõigist Eestimaa eri paigus peetud talgutest. Soe ja päikeseline talgupäev õnnestus väga hästi – muude talgutööde kõrval korraldati kogukonna turvalisuse talguid ja korrastati keldreid varjumiskohtadeks, samuti tehti vaimse tervise talguid.

Koostöös päästeametiga kutsuti tänavu korrastama keldreid varjumiskohtadeks ning ärevate aegade tõttu innustati koos Peaasi.ee ja Eesti Koostöö Koguga korraldama vaimse tervise talguid. Tõsiste teemade tasakaalustamiseks kõlas ka üleskutse rikastada oma talguid muusika ja ühislaulmisega, mis toob rõõmu ja tugevdab õlatunnet. Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Erkki Peetsalu ütles, et tänavuse talgukevade üleskutsed võeti hästi vastu.

„Teeme Ära meeskond tänab ja tunnustab nii partnerid kui ka talgujuhte, et saime talgukevade raames anda ühiselt panuse teadlikuma ja turvalisema ühiskonna loomisse,“ rääkis Peetsalu. Ta lisas, et kaua oodatud soe ja kevadine ilm oli kui preemia kõigile talgulistele üle Eestimaa!

Tänavu tõstatatud talguüleskutsed olid ühiskonnas nähtavad ja kuuldavad ning talguid korraldati oluliselt rohkem, kui neid kirja pandi. Ajad muutuvad ja Teeme Ära talgupäeva korraldamine samuti. Talgukevade jooksul sai Teeme Ära meeskond korduvalt tagasisidet, et paljud inimesed on talgute kirjapanemisel muutunud ettevaatlikumaks, sest nad ei soovi avalikult jagada oma telefone ega teisi kontakte telefonikelmide ja muude andmepettuste vältimiseks. Samas on talguveebi kirja pandud talgud väga sisukad.

„Selle kevade talgustatistika näitab üsna hästi kõige aktiivsemate kogukondade ja eestvedajate hetkeseisu üle Eesti,“ selgitas Peetsalu. „Talgunumbritest olulisemaks peame ise igakevadiste talguüleskutsete ajakohasust ja sisu ning kogukondade suuremat turvalisust igas Eestimaa nurgas, mõistagi ka aktiivse eluhoiakuga uue põlvkonna kujunemist ning seeläbi talgukultuuri hoidmist.“

Talgupäeva käigus ei tulnud ette suuremaid viperusi. Kogukonna turvalisuse ja vaimse tervise talgute kõrval korraldati kõige rohkem heakorra- ja külatalguid, loodushoiu ja prügikoristuse talguid, korteriühistute talguid, samuti elurikka õppeaia talguid ja ka mõttetalguid. Talgusupiks pakuti kõige rohkem seljankat, borši, frikadellisuppi ja läätsesuppi. Magusalaual kroonisid kringel ning rabarberikook. Midagi tõsist teadaolevalt kusagil talgutel ei juhtunud. Lääneranna vallas kutsuti siiski kehva enesetunde tõttu kiirabi ühele talgulisele, kes viidi kontrolli. Lisaks andsid talgujuhid Kuusalu vallast kahest talgupaigast ja Haljala vallast ühest talgupaigast teada, et talgute käigus leiti rannast drooni tükid. Kõigi kolme droonileiu info edastati korrakaitseorganitele.

Talgupäeva raames korraldati kokku 700 talgut, millest võttis osa 24 193 talgulist. Lisaks korraldati veel palju talguid, mida talguveebi kirja ei pandud. Enim registreeritud talguid toimus Harjumaal ja Tallinnas, kus 196 talgul osales kokku 9525 inimest. Elanike arvu järgi oli kõige rohkem talgulisi taas Saaremaal, kus osales 83 talgul 1568 inimest. Võrumaal osales 28 talgul 617 talgulist, Põlvamaal 27 talgul 619 talgulist ja Valgamaal 17 talgul 1080 talgulist.

Tänuauhinnad, mis loositakse talgupaikade vahel, selguvad maikuu keskel. Koolide ja ka teiste haridusasutuste vahel, kes korraldavad vaimse tervise talguid, loositakse välja muuseumide külastusi. Nende vahel, kes korraldavad kogukonna turvalisuse talguid, korrastades keldreid varjumiskohtadeks, loositakse välja Taul & Taul trio kontserdi. Tänuauhindade loosimisel osalemiseks polnud vaja teha muud kui panna talgud kirja talguveebi ja märkida vastav talguliik. Loosimise tulemused avaldatakse talguveebis maikuu keskel, mil teavitatakse ka võitjaid.

Sel kevadel kogunesid tuhanded Eestimaa inimesed juba 19ndat aastat Teeme Ära egiidi all, et kaasa aidata kodukoha elu edenemisele. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev.

Talgud Kagu-Eestis
LõunaLeht toob välja mõned nopped talgupäevadest meie kandis.

Taevaskoja küla Teeme Ära talgud toimusid seekord üleriigilisest talgupäevast üks päev varem.
Traditsiooniliselt toimus ka küla koosolek, kus kinnitati külaseltsi majandusaasta aruanne ja valiti uus juhatus, siiski sisuliselt sama.

„Talgutööde põhirõhk oli seekord küttepuudel ja külasaali ning raudteeootekoja korrastamisel. Aga korda sai kogu külamaja ümbrus, tulekoja vihmaveerennid ja raudteeäärne ala ja palju muudki. Kimera oru jalgrada, mida samuti külaselts haldab, sai korda juba märgatavalt varem. Talgud on meil tasulised ja välja maksmisele läks kokku 154 Taevaskoja taalrit – seega tehti kokku tööd 38,5 tundi,” teatas Taevaskoja külaselts.

Teeme Ära laupäevasel talgupäeval tuli Setomaal Luhamaa nulga rahvas kokku, et korrastada külatare ja pritsimaja ümbrust, valada Vabadussõjas hukkunute mälestuskivi juurde paigaldatava uue lipuvarda jaoks vundament ning seada tiigi juurde üles uus ohutusstend.

Talgujuht Anneli Huigi üleskutse peale oli kohale tulnud veerandsada vabatahtlikku ühes talgutöödeks vajaliku tehnikaga. Enne tööga algustamist rääkis vabatahtlike päästjate eestvedaja Andres Pindis ka varjumisest ja drooniohust.

Talgujuht Toomas Valgu kutse peale tuli pühapäeva ennelõunal Setomaale Seitsmemäe talgutele 42 inimest.

„Noorimad talgulised olid väikelapsed ja vanimad lausa 75-aastased. Peamiseks tööks oli Seitsmemäe ümbruse metsaaluse korrastamine ja parklat ja teeradasid ääristavate kivide valgeks värvimine. Oma panuse andsid elanikud lähiküladest, vallavanem, mitmed kaitseliitlased, endised ja praegused riigimetsa töötajad, kohaliku lasteaia ning kooli töötajad koos peredega. Oma lõõtsamuusikaga lisas tööindu Vabariigi Pillimees,” edastas talgujuht ja riigimetsa loodusvaht Toomas Valk.

Kivid võõbati muidugi valgeks, nagu tuleb ka nõlvale maakividest kujundatav number 7 – mälestusmärk siin Eesti kaitseväe Petseri lõunalaagris väljaõppel olnud 7. jalaväerügemendile, mille sõdurid just sellise seitsme kord sinna tegid.

Tänavu möödub Lõunalaagri rajamisest sada aastat ning sel puhul saab igaüks tuua Seitsmemäele oma kivi. Kivide kogumine algas 5. mail, kuid esimesed olid juba enne seda kohal.

Valk lisas veel, et Seitsmemäe pidulik avamine saab toimuma 21. juuni keskpäeval ja kõik huvilised on oodatud.

Autor: LÕUNALEHT
Viimati muudetud: 07/05/2026 08:41:55